Startsida Umeå kommun

Organisation och personal, Fritid

Organisationsbild Umeå fritid

Klicka på organisationsschemat ovan för att förstora det.

Kontaktuppgifter

Telefon

090-16 10 00 (växel)

Postadress

Umeå kommun, Fritid
901 84 Umeå

Besöksadress Fritidskontoret, stadshusområdet

Stadshusområdet, södra flygeln (gårdsannexet),
Skolgatan 31, infart från Brogatan

Öppettider Fritidskontoret, stadshusområdet

Vintertid (1 september–31 maj):
Vardagar klockan 08–17, lunchstängt klockan 12–13 

Mejl angående bidrag till föreningar:

fritid.bidrag@umea.se

Mejl angående förenings- och fritidslokaler:

fritid.bokning@umea.se

Mejl för övriga frågor till Fritid:

umea.fritid@umea.se

Lämna synpunkter och förslag:

Tyck om din fritid

Söker du politiker i fritidsnämnden?

Information om fritidsnämnden

Ledning​

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Stefan Hildingsson

Fritidschef

stefan.hildingsson@umea.se

090-16 16 08, 070-343 26 80

Anders Linder

Avdelningschef drift

anders.linder@umea.se

090-16 54 07, 070-570 78 45

Peter Hörnemalm

Avdelningschef Föreningsbyrå och stab

peter.hornemalm@umea.se

090-16 16 18, 070-299 17 05

Patrik Samuelsson

Avdelningschef bad

patrik.samuelsson@umea.se

090-16 16 45, 070-296 22 98

Dan Vähä

Avdelningschef unga

dan.vaha@umea.se

090-16 33 55, 070-665 45 60

Maj-Lis Jacobsson

Personalchef

maj-lis.jakobsson@umea.se

090-16 33 34, 070-365 52 79

Monia Sundelin

Ekonomi, controller

monia.sundelin@umea.se

090-16 11 08

070-554 09 19

Föreningsbyrå och stab

För öppettider och besöksadress, se Fritidskontoret ovan.

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Peter Hörnemalm

Avdelningschef

peter.hornemalm@umea.se

090-16 16 18, 070-299 1705

Emilia Landerholm Martinovic

Enhetschef

emilia.landerholm.martinovic@umea.se

090-16 34 88, 070-517 34 88

Elisabeth Anttu

Nämndsekreterare

elisabeth.anttu@umea.se

090-16 34 80




Föreningsstöd, bidrag

fritid.bidrag@umea.se

 

Riikka Engman

(vikarie för Robert Tenevall)

Konsulent, kultur

rikka.engman@umea.se

090- 16 16 22
070-950 47 30

Jennie Jonsén

Konsulent, ungdom, landsbygd, miljö, sociala föreningar

jennie.jonsen@umea.se

090-16 21 45, 070-266 16 21

Klara Enmark

Konsulent, integration och inkludering

klara.enmark@umea.se

090-16 16 20, 072-222 25 72

Ida Odeblom

Konsulent, idrott, friluftsliv

ida.odeblom@umea.se

090-16 16 55, 072-222 26 24

Eva Lindgren

Konsulent, ungdom, folkhälsa, lotteri

eva.lindgren.2@umea.se

090-16 16 24




Lokalbokningen

Telefontid 10.00–12.00, 13.15–15.30 

fritid.bokning@umea.se

090-16 18 55

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Patrik Samuelsson

Avdelningschef fritid bad

patrik.samuelsson@umea.se

090-16 16 45, 070-296 22 98

Lars-Olof Uhlin

Enhetschef, Navet, Umelagun,

larsolov.uhlin@umea.se

090-16 40 91, 070-328 10 13

Jonna Segrén

Enhetschef, Sävar simhall, Vallabadet, Hemgårdens bad. Friskvårdssamordnare

jonna.segren@umea.se

070-579 55 55

Ulf Jakobsson

Enhetschef, Storsjöhallen, Obbolabadet

ulf.jakobsson@umea.se

090-16 35 22, 070-693 61 20

Drift

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Anders Linder

Avdelningchef

anders.linder@umea.se

090-16 54 07, 070-570 78 45

Erik Spade

Fiskerikonsulent

erik.spade@umea.se

090-16 16 49, 070-320 09 35

 

 

 

 

Hyra av utrustning och material

Öppettider: Vardagar 08.00–15.00, lunchstängt 11.00–12.00.

Besöksadress: Strömvägen 4, Västerslätt

Nina Pettersson

Idrottsplatsarbetare

fritiddrift@umea.se

090-16 54 10, 070-637 61 01

 

 

 

 

Friluftsliv, Bräntberget, motionsspår, skidspår, Nolia friidrottshall, Nolia Tennishall, småbåtshamnar och farleder

Stig Nilsson

Enhetschef

stig.nilsson@umea.se

090-16 54 03, 070-342 55 10

Patrik Wivstad

samordnare, friluftsliv

patrik.wivstad@umea.se

090-16 16 12, 073-637 53 49

Nolia friidrottshall/Nolia Tennishall

Vaktmästeri

 

 070-633 02 44


Nolia ishall, badplatser, skolidrottsplatser, idrottsplatser och isbanor

Sofia Åström

Enhetschef

sofia.astrom@umea.se

090-16 54 02, 070-533 01 92

Nolia idrottscentrum

Vaktmästeri

 

090-16 16 35, 070-655 23 20





Skolidrottshallar, Friidrott Campus, Umeå Energi Arena, A3 arena (fd. T3 Center)

Camilla Lundberg

Enhetschef

camilla.lundberg.2@umea.se

090-16 16 34

A3 arena (fd. T3 center)

Vaktmästeri


090-16 52 93

Umeå energi arena

Reception

fritid.gammliaic@umea.se

090-16 16 30

Tillsynsgrupp skolidrottshallar, akuta ärenden kvällar och helger 

070-850 65 36, 070-850 65 37

 

Fritid för alla

Öppettider hittar du på www.umea.se/fritidforalla

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Dan Vähä

Avdelningschef, Unga

dan.vaha@umea.se

090-16 33 55, 070-665 45 60

Annelie Karlsson

Fritidssamordnare

fritidforalla@umea.se

090-16 19 96, 070-602 66 29

Malin Olofsson

Fritidssamordnare

fritidforalla@umea.se

090-16 19 96,

070-602 66 39

 

Mötesplatser för unga

Öppettider och kontaktuppgifter till fritidsgårdar och mötesplatser hittar du på umea.se/ung

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Anders Burwall

Enhetschef Tegs fritidsgård, Mariehemsgården, Sjö­frugården, Sävar fritidsgård och Ålidhems­gården

anders.burwall@umea.se

090-16 48 39, 070-341 67 21

Jan Samuelsson

Enhetschef Athena, Hartvigsgården, Hörnefors fritidsgård, Kedjan och Västangård

jan.samuelsson@umea.se

090-16 36 25, 070-640 30 76

Ulf Jakobsson

Enhetschef Ropstugan i Holmsund och Alcatraz i Obbola

ulf.jacobsson@umea.se

090-16 35 22, 070-693 61 20

Sandra Lindberg

tf. arbetsledare, Hamnmagasinet

sandra.lindberg@umea.se

070-622 70 22

 

UmeBrå

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Seth Åberg

Processledare

seth.aberg@umea.se

090-16 11 96, 070-253 58 15

Kerstin Rörsch

Processledare

kerstin.rorsch@umea.se

090-16 16 25, 070-387 79 29

Ulrika Granskog

Processledare

ulrika.granskog@umea.se

070-564 55 10

 

Folkhälsa och tillgänglighet

Namn

Funktion

Mejl

Telefon

Ann-Margrethe Iseklint

Folkhälsostrateg

ann-margrethe.iseklint@umea.se

090-16 16 80, 070-644 15 57

Sofie Wennberg

Tillgänglighetsstrateg

sofie.wennberg@umea.se

090-16 16 04

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.